Як же виглядає «електронна» медицина?

Чому корпорації та численні стартапи вкладають ресурси у «цифрову» медицину


Сучасні технології вже давно увійшли у таку традиційну галузь, як медицина. Ба більше, інтелектуальні рішення суттєво змінюють сам підхід до діагностики та лікування пацієнтів. Звичайно, індустрія digital health, e-health, «цифрової», або ж «електронної», медицини, як її не назви, все ще формується. Можливо, тому так відрізняються цифри у дослідженнях щодо обсягу цього ринку та його перспектив. Проте в одному аналітики дійшли-таки згоди: у найближчі роки цей напрямок лише зростатиме. Так, цілком вірогідно, що у ньому з’являться нові сегменти та відгалуження. І точно можна очікувати на появу молодих перспективних стартапів та на прориви, зроблені дослідниками з величезних корпорацій. Але як же виглядає “електронна» медицина?

Індустрія на мільярди

З одного боку, світовий ринок «цифрової» медицини все ще у процесі становлення. А з іншого — ця індустрія вже оцінюється у мільярди доларів та постійно зростає. Так, за даними міжнародного статистичного порталу Statista, 2015 р. глобальний ринок digital health оцінювався у $80 млрд, а до 2020 р. він має збільшитися приблизно у 2,5 раза — до більш ніж $200 млн. При цьому одну з найбільших часток доходів генеруватиме сегмент мобільної медицини. За очікуваннями експертів, у період 2017-2020 рр. він має всі перспективи збільшитися більш ніж удвічі: з $21 млрд до $46 млрд.

Як порахували дослідники компанії Zion Market Research, торік обсяг глобального ринку «цифрової» медицини досяг $122,66 млрд. І, на думку авторів дослідження, до 2024 р. він зростатиме в середньому на 19,35% та досягне обсягу в $423,11 млрд. Дещо інші показники оприлюднює дослідницька компанія Market sand markets. За її даними, торішній обсяг ринку оцінювався приблизно у $40,82 млрд. Але водночас аналітики прогнозують, що до 2023 р. індустрія збільшиться до $132,35 млрд з середньорічним приростом у 22,7%.

На думку експертів компанії Stratistics MRC, 2017 р. глобальний ринок e-health вже перетнув рівень $182,63 млрд. Водночас вони очікують, що протягом 2018-2026 рр. цей показник досягне $665,36 млрд. А от аналітики компанії Transparency Market Research прогнозують трохи скромніші середньорічні темпи зростання (CAGR) — лише 13,4%. На їхню думку до 2025 р. загальний дохід цієї індустрії перевищить $536,6 млрд. Приблизно такий само CAGR — 14% — у період 2018-2024 рр. передбачають і дослідники Reportbuyer. Втім, навіть за умови, що індустрія щороку ростиме лише на 13-14%, її привабливість більш ніж очевидна.

Проте точні цифри — це ледь не єдине, у чому розходяться автори численних ринкових досліджень. Так чи інакше, всі вони прогнозують, що крім мобільного сегмента одним з найпотужніших драйверів зростання стануть так звані wearable devices, тобто гаджети, що зчитуватимуть основні медичні показники людини. Так, за прогнозами Statista, вже наступного року продажі таких носимих пристроїв по всьому світу сягнуть $4,4 млрд. Як стверджують у Stratistics MRC, саме цей сегмент стимулюватиме стабільний розвиток усієї індустрії. Цьому також сприятимуть технологічні досягнення в розробці мобільних пристроїв та програмного забезпечення для них. Наприклад, одним з перспективним напрямків, на думку дослідників, стане створення гаджетів для вимірювання частоти пульсу, додатків, що зможуть давати рекомендації щодо раціону на основі аналізу фізичної активності людини, а також систем, що сприятимуть поліпшенню якості сну.

Також, говорячи про digital health, не можна оминути й телемедицину, пристрої та програми для дистанційної взаємодії лікаря та пацієнта, що має перспективи у різних регіонах світу: як у розвинених країнах, так і в країнах, що розвиваються. І, за прогнозами Statista, до кінця поточного року глобальна аудиторія телемедицини сягне 7 млн людей.

Драйвери та осередки

Існує безліч факторів, що всебічно сприяють стрімкому розвитку «цифрової» медицини. Передусім дослідники виділяють швидке покращення ІТ-інфраструктури та систем дистанційного моніторингу стану пацієнтів. Збільшення глобального ринку диктується також і потребою у скороченні глобальних видатків на медичне обслуговування. І звідси з’являються численні державні ініціативи, що сприяють «оцифровці» медицини. Ще одним драйвером зростання можна назвати старіння населення у розвинених країнах та розповсюдження хронічних хвороб укупі з глобальним дефіцитом медичного персоналу. Не менш важливим чинником можна назвати і глобальну тенденцію до переходу від лікування симптомів та захворювань до їхнього попередження та профілактики. Втім, тут є й парадокси. З одного боку, «цифрова» медицина має багато переваг для країн, що розвиваються, де велика частка населення просто не має ресурсів для отримання якісної лікарської допомоги. Але водночас для впровадження e-health-систем часто потрібно створювати розвинену інфраструктуру, на що у таких країн не вистачає коштів.

З іншого боку, не можна нехтувати і розвитком цифрових технологій в цілому. Дослідники вважають, що вдосконалення хмарних сервісів та зростання їхньої популярності впродовж найближчих років серйозно впливатиме на стан «цифрової» медицини. Не менш важливим драйвером буде розповсюдження смартфонів та спрощення доступу до інтернету. До речі, цікавим “побічним ефектом” посилення позицій e-health є накопичення великих обсягів даних про пацієнтів, що відкриває нові можливості для медичних досліджень. Проте оцінювати цю перспективу наразі зарано.

Що стосується географії, то експерти найчастіше виділяють декілька основних регіонів на глобальній мапі цифрової медицини. Наприклад, у Zion Market Research вважають найпередовішою у впровадженні e-health Північну Америку. На думку дослідників, саме тут протягом 2018-2024 рр. буде сконцентровано найбільше ініціатив, що сприятимуть впровадженню рішень на межі ІТ та медицини. Також очікується, що впродовж зазначеного періоду стабільне зростання спостерігатиметься в Європі, де старіння населення та збільшення кількості хронічних захворювань спонукатимуть винаходити нові цифрові рішення.

В Азіатсько-Тихоокеанському регіоні значне розповсюдження цифрової медицини буде обумовлено насамперед швидкою «оцифровкою» медичних записів та підвищенням якості медичного обслуговування. Хоча слід зазначити, що низка досліджень прогнозує, що у короткостроковій перспективі саме Азія може зайняти лідерську позицію на глобальному ринку digital health, у тому числі і через велику щільність населення та швидке розповсюдження інновацій. Крім того, у Zion Market Research вважають, що впродовж наступних шести років галузь e-health також демонструватиме стабільне зростання у Латинській Америці на Близькому Сході та в Африці.

Продовження статті читайте в публікації сайту Бізнес.